Skip to content

Psichologas šaiposi iš sociologijos

parašė Milda @ 2011 Balandžio 17

Ką tik perskaičiau vieną blogo įrašą, kuriame psichologas šaiposi (ironizuoja, ar kaip kitaip tai pavadinsi) iš sociologijos. “Science never ends with an anecdote; otherwise, it would be sociology.  But sometimes science begins with an anecdote“,- štai taip prasideda įrašas.

Iš pradžių pakėliau vieną piktą antakį, po to kitą, tačiau pastarąjį neturkus nuleidau,  nes  prisiminiau ne vieną situaciją, kuomet prisidengiant sociologijos vardu daromos išvados, prilygstančios skaniam anekdotui, ypač kai operuojama įvairiais procentais. Štai pamenu vienos rinkos tyrimų kompanijos tyrimo ataskaitoje puikavosi teiginys “65% lietuvių yra atviri ir ir toks pats procentas nemėgstantys bendrauti” :)
Gal ir Jūs prisimenate kokių anekdotinių pavyzdžių?

Rubrika → Ironija, Visi įrašai

5 Comments
 1. Petras @ 2011-04-18 10:05

  Teko sutikti tokių pavyzdžių ir tikrai ne vieną, ypač lietuviškose medijose (mano pastebėjimas apie tai – http://sociologai.lt/?p=335). Tokių anekdotiškų “sociologinių išvadų” pateikimas yra patogus, ypač interneto portalams, – kaip sensacijų generavimo priemonė. Tai yra labai geras kabliukas pirmai straipsnio pastraipai ir išskirtiniam pavadinimui, o dažnas informacijos vartotojas toliau ir neskaito (ką bekalbėti apie tai, kad pasidomėtų, kokia kompanija darė tyrimą ir kokia metodika taikyta..). Bet labiau mąstantys skaitytojai tokius liapsusus greitai pastebi ir susidaro labai jau kritišką nuomonę apie visą sociologiją apskritai…

 2. andrius.at @ 2011-04-18 10:44

  Man panašiau, jog minimo blogo autorius kalbėjo apie anekdotinio pobūdžio duomenimis, kurių pagrindu pristatomos išvados, o ne apie anektodus, kurie skirti pralinksminti. Plačiau:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Anecdotal_evidence

 3. Petras @ 2011-04-18 11:27

  Andriau, bet Tavo pateiktoje nuorodoje juk kalbama ne tik apie duomenų (kokybės) anekdotiškumą, bet ir apie galimai puikios kokybės duomenis, iš kurių daromos “anekdotinės” išvados pritaikant vieno-dviejų atvejų generalizaciją visai populiacijai (“Evidence, which may itself be true and verifiable, used to deduce a conclusion which does not follow from it, usually by generalizing from an insufficient amount of evidence”).

  Tad nelabai suprantu, dėl ko nesutariam, nes, man rodos, visi kalbame apie tuos pačius dalykus:)

  O anekdotinių duomenų (ar anekdotinių išvadų) paviešinimas rimtu veidu juk išties skamba kaip pats tikriausias anekdotas kritiško skaitymo gebėjimą turintiesiems…

 4. nu jo.. @ 2011-04-18 15:57

  Man rodos anekdotiskumas cia tame, kad isvados priestaringos. kad pvz šioje patalpoje 95proc kedziu yra zalios ir tiek pat procentu raudonos , tai kaip gali buti ir zalios ir raudonos :))) o tokiu isvadu tikrai daroma daznai, ypac “rimtos sociologines kompanijos” :))

 5. andrius.at @ 2011-04-18 19:41

  Petrai, sutinku.

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS