Skip to content

Kvietimas į tarptautinės konferencijos apie bendraamžių tarpusavio santykius peržiūrą + interviu

parašė Milda @ 2012 Lapkričio 5

Š.m. lapkričio 9 d.(15.45 val. Lietuvos laiku) internete prasidės  tarptautinė mokslinė konferencija apie bendraamžių tarpusavio santykius (peer relations). Tikrai taip:  renginio lokacija – internetas, tad viskas vyks interaktyviai, pranešėjai ir klausytojai fiziškai nesusitiks. Toks konferencijos formatas ne tik leido lengviau suburti spalvingą mokslinių pranešimų paletę, bet ir palengvino priėjimą potencialiems klausytojams iš viso pasaulio.

Konferencijoje bus pristatyta 16 pranešimų (iš viso 4 sekcijos po 4 pranešimus), kurie turėtų būti aktualūs įvairių disciplinų bendraamžių tarpusavio santykių (toliau – BTS) tyrėjams, ypač psichologams, sociologams ir edukologams. Pranešėjai pristatys savo tyrinėjimų rezultatus, kels ne tik teorinius, bet ir metodologinius su BTS tyrinėjimais susijusius klausimus. Konferencijos programą galite rasti čia, štai čia galite aplankyti konferencijos puslapį Facebook‘e, o štai čia gali užsiregistruoti norintys dalyvauti (tiesa, yra vienas apribojimas: konferencijos žiūrėjimui gali užsiregistruoti 500 dalyvių, tad paskubėkite).

“Although Frederick was considered odd by his peer group Rupert always understood him best”

Visi susidomėjusieji kviečiami konferencijos transliaciją žiūrėti kartu, VU Filosofijos fakulteto (Universiteto g. 9, Vilnius) 305 auditorijoje! Peržiūroje dalyvaus Groningeno universiteto sociologijos magistrantė Rūta Savickaitė, kurios baigiamasis darbas susijęs su BTS, o jo vadovas –  vienas iš konferencijos pranešėjų, tad prieš transliaciją ji ne tik pristatys šį tyrimų lauką, bet ir papasakos įdomiu dalykų iš savo ir kitų Groningene atliekamų  BTS tyrimų.

Taigi, lapkričio 9 d. 15.15 val. (konferencijos pradžia – 15.45 val., pabaiga – apie 21 val.) ateik į VU Filosofijos fakulteto 305 auditoriją!

Apšilimui kviečiu paskaityti interviu su Rūta apie BTS ir būsimą konferenciją!

Kas yra BTS? Kokie BTS aspektai bus nagrinėjami konferencijoje?

BTS yra labai platus terminas, apimantis įvairiausiais tyrimų sritis bei temas. Pagrindinis BTS tyrimus vienijantis aspektas yra susikoncentravimas į tam tikras amžiaus grupes, konkrečiai –  į vaikų ir/arba paauglių tarpusavio santykius. Dažniausiai tyrinėjama, kaip formuojasi tarpusavio santykiai (pavyzdžiui, draugystės, antipatijos, patyčių, romantiniai santykiai), kas jiems daro įtaką (pavyzdžiui, mokyklos kontekstas, santykiai su tėvais, psichologinės ar vystymosi problemos), kaip tie susiformavę santykiai veikia vėlesnius santykius ir bendrai asmens vystymąsi. Taigi, studijos, kurios yra nors kiek susijusios su vaikų ir paauglių santykiais ir vystymųsi gali būti priskiriamos BTS temai.

Online konferencija „Peer relations“ yra skirta visiems besidomintiems ar norintiems daugiau sužinoti apie bendraamžių tarpusavio santykių tyrimus. Konferencija neapsiribos viena tema, bet pristatys įvairias idėjas, tematikas, bei naujausius tyrimų metodus. Tokiu būdu siekiama pritraukti įvairių disciplinų atstovus, supažindinti juos su naujausiais tyrimais bendraamžių santykių srityje, pradėti diskusiją ir suteikti idėjų tolimesniems tyrimams.

Ar konferencijos BTS tematika yra dažnos? Galbūt ši konferencija kažkuo išskirtinė? Kodėl rekomenduoji ją pažiūrėti?

Konferencijos BTS tematika yra dažnos. Pavyzdžiui, Nyderlanduose kasmet vyksta bendraamžių santykių tyrėjų susitikimas/konferencija („Peer Relations Onderzoekers“), kurioje teko dalyvauti ir man. Joje susirenka įvairių disciplinų atstovai ir pristato savo atliekamus tyrimus bei pasiekimus BTS tema. Tokios konferencijos naudingos, nes suteikia progą susipažinti su kitų universitetų ir specialybių atstovais, sužinoti apie naujus tyrimus, galbūt užmegzti ryšius bendradarbiavimui, suteikia idėjų tolimesniems darbams. Viena didžiausių konferencijų BTS tematika vyksta kas 2 metus ir yra organizuojama Paauglių tyrimų bendruomenės. Labai norėčiau joje sudalyvauti, kolegos sakė, kad labai įdomu ir naudinga. Lapkričio 9 d. vyksianti video konferencija ypatinga savo alternatyviu formatu – pirmąsyk viskas vyks internetu. Tiek pranešimų pristatinėtojai, tiek žiūrovai nėra pririšti prie konkrečios vietos. Taip pat ši konferencija yra nemokama, todėl žymiai platesnė auditorija galės susipažinti su bendraamžių santykių tyrimais.

Kokios auditorijos dėmesio ši konferencija turėtų sulaukti daugiausiai?

Kaip jau minėjau, BTS yra itin plati tarpdisciplininė tema. Daugiausiai ja domisi psichologai (ypač vystymosi psichologija), edukologai bei sociologai. Manau, ši konferencija taip pat turėtų sudominti socialinio darbo atstovus, nes bus paliečiamos paauglių agresijos bei klasės dinamikos temos.

Esi minėjusi, kad Groningeno ir Ultrechto universitetai turi stiprią BTS tyrimų bazę. Kokie tyrimai daromi šiuose universitetuose? Taip pat minėjai, kad šiuose universitetuose įprasta bendradarbiauti skirtingų specialybių atstovams, pavyzdžiui, bendrą tyrimą atlieka sociologai, psichologai, medikai/biologai. Papasakok plačiau apie tai, galbūt galėtum pateikti įdomių pavyzdžių?

Nyderlanduose BTS tema yra itin aktuali. Manau, kad kiekviename universitete yra bent viena tyrimų grupė, dirbanti su vaikų/paauglių tyrimais. Pavyzdžiui, Groningeno universiteto Sociologijos katedra turi Paauglių socialinio vystymosi tyrimų grupę, kuriai priklausau ir aš. Šioje grupėje dirba ne tik sociologai, bet ir atstovai iš klinikinės ir socialinės psichologijų, edukologijos. Visi dalinasi savo žiniomis siekdami suprasti paauglių sociopsichologinius klausimus. Pagrindinės tyrimų sritys: patyčios mokykloje (dabar Groningeno sociologai vykdo šalies masto prieš patyčias programą „KiVa“), populiarumas, agresyvus elgesys, draugystės socialiniai tinklai. Groningenas stiprus socialinių tinklų analizėje, kurią aktyviai naudoja sociologai. Viena naujausių sričių – aplinkos ir genų interakcijos tyrimai, kurių metu renkama informacija apie respondentų genus ir įvairius socialinius veiksnius, pvz., agresiją, ir tada tiriama, kiek įtakos paauglių agresijai turi jų aplinka (draugai, šeima), o kiek – genai. Šiuose tyrimuose sociologai glaudžiai bendradarbiauja su Groningeno Universitetiniu Medicinos Centru. Žinau, kad ir Utrechte Vystymosi psichologijos centre atliekami tokio pobūdžio tyrimai.

Šiais metais baigsi sociologijos magistrą Groningene. Žinau, kad Tavo tyrinėjimų sritis taip pat susijusi su BTS. Papasakok trumpai apie savo tyrimą.

Mano magistrinio darbo tema yra „Effects of popularity on adolescent romantic relationships“. Trumpai tariant, analizuoju, kaip populiarumas veikia paauglių romantinius santykius, o tiksliau – ar populiarūs paaugliai turi daugiau romantinių santykių. Atsakymas – taip, palyginti su nepopuliariais bendramoksliais, populiarūs paaugliai turi daugiau šansų turėti susitikinėjimo partnerį, tačiau populiarumas neturi įtakos tų santykių skaičiui. Taip pat nagrinėju, kaip keičiasi populiarumo efektas įtraukus kitas charakteristikas,susijusias tiek su populiarumu, tiek ir su romantiniais santykiais, pavyzdžiui, fizinė branda, rizikingas elgesys, agresija, socialus elgesys, laisvas laikas.

Daugiau sužinosite lapkričio 9 d. 15.15 val. VU Filosofijos fakulteto 305 auditorijoje!

No comments yet

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS