Skip to content

„Užuovėjos“ Nidoje: mokslinė stovykla rugsėjį, kurioje laukiami ir sociologai

parašė sociologai.lt @ 2014 Rugpjūčio 30

Paprastai Nida būna pilna vėjo, o rudeniui įsibėgėjant jo ten būna dar daugiau ir dar atšiauresnio. Vis dėlto vėjų ir vėtrungių sostinė – puikiausia vieta ieškoti užuovėjos, o ypač, jei esi jaunas ir dar mokslininkas. „Užuovėjos“ – tai jau trečią rugsėjį (šiemet – nuo rugsėjo 18 iki 21 dienos) Nidoje vyksianti mokslinė stovykla, kurią organizuoja jaunieji Lietuvių kalbos instituto tyrėjai, o socialūs sociologai – nuoširdžiai rekomenduoja!

Šiais metais „Užuovėjos“ skelbia keturias pagrindines temas:

Nuo baimės iki populizmo. Į šią temą įtraukiami aktualūs nūdienos įvykiai, viešųjų ryšių žaidimai, mokslinių tyrimų pastebėjimai. Keliamas klausimas, kur yra ribos tarp baimės ir populizmo, kada baimė yra motyvuota, pagrįsta, o kada tampa sukonstruotu politiniu, socialiniu ar kt. įrankiu, faktų klastote, siekiant tam tikros visuomenės nuomonės, galios, valdžios. Svarstoma, kodėl politinių ir geopolitinių karų metu kalba vadinama fronto linija. Abejojama, ar įmanomi humanitariniai mokslai be ideologinio vaidmens konstruojant ir naikinant baimes. Ar įmanoma populistinė kalbos politika?

Kalba ir vizualumas medijose. Ieškoma atsakymų, kaip vizualumas veikia kalbą ir supratimą bei atvirkščiai. Kyla poreikis įvardyti kalbos vizualizavimo strategijas, metodus, kylančias problemas ir jų sprendimo būdus įvairiose mokslo srityse. Apeliuojama į vizualumą kaip neginčijamai svarbią susikalbėjimo atmainą.

Tapatybė kaip vertybių kaukė. Tapatybė ­– nuolat konstruojama ir dekonstruojama, jos suvokimas – nuolatinis ir nesibaigiantis procesas. Maišantis tautinio ir globalaus pasaulėvaizdžio elementams, tapatybės sąvokos turinys neretai atsiskiria nuo šio žodžio ornamentinės funkcijos. Kokia tapatybės samprata dominuoja Lietuvoje, ar įtampa tarp modernaus ir postmodernaus tapatybės suvokimo yra įkvepianti, o gal atvirkščiai – kelianti pyktį? Ar neatsitinka taip, kad įvairios ideologijos ir interesai naudoja tapatybės kaukę, kad pasiektų savų tikslų?

Šiuolaikinio žinojimo architektūra. Tarpdalykiškumas, intermedialumas ir t. t. – kaip įvairių mokslų krypčių žinios jungiasi tarpusavyje; ar persipindamos disciplinos praturtina savo turinį ar priešingai – jį supaprastina, kad būtų suvoktas ir pritaikomas kitose srityse; metaforiškai – kokia esti šiuolaikinio mokslinio diskurso žinių architektūra ir šiuolaikinės visuomenės žinojimo architektūra?

Įvadinius pranešimus skaitys: komunikacijos ekspertas Arūnas Augustinaitis, filosofas, atliekantis ir kalbos tyrimus, Mintautas Gutauskas, menotyrininkė ir meno kritikė Laima Kreivytė, žurnalistas, dokumentinių filmų kūrėjas Jonas Ohmanas, kalbininkė, Lietuvių kalbos instituto direktorė Jolanta Zabarskaitė ir kt. Kultūrinę stovyklos erdvę dalinsis rašytojai Herkus Kunčius ir Paulina Pukytė; kino režisierė Marija Stonytė.

Stovyklos renginiai vyks Neringos savivaldybėje, VDA Nidos meno kolonijoje, rašytojo Thomo Manno namelyje ir kt. Dalyviai apsistos kūrybinguose svečių namuose „Plunksna“.

Registracija iki rugsėjo 5 d. Daugiau informacijos čia >>> www.užuovėjos.lt

Pranešėjai (doktorantai, magistrantai ir kt.) ir dalyviai kviečiami registruotis el. paštu uzuovejos@gmail.com. Vietų skaičius ribotas!

Rubrika → Renginiai

No comments yet

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS