Login finišas: kaip sekėsi Geriausio mokslo populiarinimo projekto internete nominacijai + interviu su nugalėtojais Orbis Lituaniae
Kaip jau ne kartą minėjom, šįmet Socialios sociologijos komanda Login Lietuvos interneto apdovanojimų organizatoriams pasiūlė įsteigti naują kategoriją – Geriausias mokslo populiarinimo projektas internete. Organizatoriai iniciatyvą palaikė, o nominacijoje dalyvavo 15 tiksliųjų, socialinių ir humanitarinių mokslų atstovų projektų. Kai kurie nominavosi patys (kiekvienu tokiu atveju buvo smagu atrasti naują ir nematytą kolegą), kai kuriems užteko pasiūlyti, kai kuriuos teko įkalbinėti, o kai kurie pasidrovėjo, pasididžiavo dalyvauti arba tiesiog neatsiliepė.
Galime pasidžiaugti, kad iš 66 nominacijų kategorijų tarp 25 apdovanotų pateko ir mūsų iniciatyva (be to, į minėtą nominaciją, kaip ir į dar kelias socialinių projektų kategorijas, buvo galima jungtis nemokamai). Naujas nominacijų kategorijas galėjo siūlyti kiekvienas, tačiau kad jos būtų apdovanotos, turėjo pritraukti pakankamą skaičių dalyvių ir už juos balsuojančiųjų aktyvumą. Taigi mums ir jums pavyko!
Login apdovanojimų balsavimo įkarštyje esame ne kartą pagalvoję, kad jeigu mus ar kitas svetaines atras bent keli nuolatiniai skaitytojai – savo tikslą būsim pasiekę. Štai visai netyčia pavyko aptikti, kaip vienas nominacijos dalyvis Konstanta 42 atranda kitą jam įdomų dalyvį – Mokslo filosofija ir mokslo istorija. Tikimės, kad panašių atradimų buvo daugiau.
Na ir galiausiai norime padėkoti jums už itin aktyvų Socialios sociologijos palaikymą (1048 balsai) bei pasveikinti nominacijos laimėtoją – Vilniaus universiteto vykdomą projektą – Orbis Lituaniae|Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos.
Orbis Lituaniae - tai beveik septyni šimtai istorijų apie Lietuvos didžiąją kunigaikštystę. Prieš daugiau nei du šimtus metų išnykusį LDK pasaulį mėgina aprėpti profesionalūs istorikai, menotyrininkai, filologai, paveldo komunikacijos ir paveldo skaitmeninimo specialistai, suprantamai ir įtaigiai pasakojantys apie viską – nuo kūrybos iki karybos, nuo mitų iki mokslo, nuo dvasinio gyvenimo iki medicinos. Naršydami Orbis Lituaniae galite išvysti įvairialypę LDK visuomenės, kultūros, politikos ir kasdienybės panoramą, pateiktą glaustų pristatymų pavidalu. Susipažinsite su didvyriais, nevidonais ir bastūnais, kurių likimai leidžia pažvelgti į praėjusias epochas iš labai arti. Galėiste sužinoti, pavyzdžiui, ką karaliaus Mindaugo žmona Morta išvadino beždžione, kuo sirgo senosios Kernavės gyventojai, kas buvo pirmas lietuvis, užsiropštęs į Egipto piramidę, kas stebėjo žvaigždes gulėdamas ir t.t. Drąsiau įsivaizduoti LDK pasaulį padeda gausybė vaizdų: Orbis Lituaniae susiliejo istorikų ir dailininkų, kurie sukūrė savo, dažnusyk šelmiškus ir linksmus, vizualinius pasakojimus, vaizduotės. Iš svetainės yra ko pasisemti ir tiems, kurie išmano LDK istoriją, ir beveik nieko apie ją nežinantiems, tačiau žingeidiems praeities naršytojams.
Perdavusi nuo Socialios sociologijos linkėjimus laimėtojams, pasinaudojau proga trumpai pakalbinti projekto vykdantįjį direktorių Žygimantą Jančorą.
Ką apskritai manote apie Login Lietuvos interneto apdovanojimus? Kokią (ne)naudą matote iš dalyvavimo tokiuose apdovanojimuose?
Kol kas Login konferencija yra bene rimčiausias tokio tipo renginys Lietuvoje. Ir kol neturime rimtos konkurencijos – iš esmės negalime labai stipriai jo kritikuoti, nors erdvės tobulėjimui tikrai matau labai ir labai daug. Nauda projektui iš apdovanojimo akivaizdi – tai pirmiausiai yra puikus sklaidos kanalas. Kadangi projekto vienas iš tikslų – populiariai pristatyti LDK istoriją, tai mums svarbu, jog pasiekta auditorija būtų maksimaliai didelė.
Ką Jums reiškia laimėjimas šiuose apdovanojimuose, nominacijoje „Geriausias mokslo populiarinimo projektas internete“?
Projekto vykdytojas yra Vilniaus universitetas, todėl natūralu, kad mokslo populiarinimo nominacija mums yra svarbiausia. Esame maloniai nustebinti ir tikrai džiaugiamės gavę apdovanojimą būtent šioje nominacijoje (nors į finalinį balsavimą patekome net trijose kategorijose).
Kaip manote, kodėl laimėjote būtent Jūs?:) Kas labiausiai galėjo nulemti komisijos narių simpatijas?
Kaip jau minėjau – esame tikrai maloniai nustebinti. Kas galėjo nulemti komisijos narių simpatijas – tikrai nežinau. Tikiu, kad laimėjimą lėmė projekto turinys, dėl kurio abejonių tikrai neturime.
Kaip manote, ar kitais metais verta vėl inicijuoti „Geriausio mokslo populiarinimo projekto internete“ nominaciją? Teko girdėti nuomonių, kad rimtiems mokslo projektams tokie „kapitalistų ir vartotojų visuomenės skatintojų“ rengiami apdovanojimai – ne vieta…
Manau, kad „rimtam mokslui“ laikas ieškoti būdų, kaip komunikuoti su visuomene (kokia ji bebūtų). Kitu atveju jis bus tiek rimtas, kad apie jį niekas nebežinos. Savo projektui kėlėme informacijos pateikimo populiariomis formomis uždavinius, bet tuo pat metu aiškiai formulavome, kad turinys privalo išlikti profesionalus, jo kokybiniai parametrai neturi nukentėti. Mano nuomone „rimtas mokslas“ neturi izoliuotis nuo visuomenės, atvirkščiai – aktyviai ieškoti bendravimo formų ir tuo pat metu kelti visuomenės profesionalumo (kūrybiškumo, žingeidumo ir t.t.) kartelę. Todėl mokslo populiarinimo projektų viešinimo iniciatyvos yra sveikintinos ir labai reikalingos (ne tik Login rėmuose).
Socialūs sociologai visiems mokslo komunikatoriams linki sėkmės ir (galbūt) vėl, tik dar didesnė kompanija, susitiksim kitų metų Login’e?