Skip to content

Šaldytuvų tyrimas

Šaldytuvų šimtmečio gimtadienis

Šaldytuvo atsiradimas galėtų būti siejamas su pramonės revoliucijos laikotarpiu. Vienas iš esminių pramonės revoliuciją lydėjusių reiškinių buvo industrializacija, kurios metu keitėsi visuomeninių ir ekonominių santykių pobūdis, o taip pat – darbo specifika, žmonių kasdienis gyvenimas ir įpročiai. Šalia verpimo mašinos, pakeitusios siuvimo procesus, garo variklio, paspartinusio garvežio sukūrimą, 1748 m. Glazgo universitete buvo pademonstruotas pirmasis šaldytuvas. Tiesa, praėjo nemažai laiko, kol šis įrenginys tapo pritaikytas namų ūkiams. 1913 m. Fredas W. Wolfas sukonstravo pirmąjį šaldytuvą, pritaikytą naudoti namuose (šiemet galėtume švęsti šimtąjį šaldytuvo gimtadienį!).

Technologijos vystėsi labai greitai ir šaldymo įrenginiai tapo vis labiau elektronizuoti ir modernesni. Tuo pačiu keitėsi ir žmonių požiūris į maistą ir jo laikymo galimybes. Nors rūsiai ir kitokio tipo maisto rezervavimo vietos leido ir ankstesnių laikų gyventojams vėsumoje išlaikyti tam tikrus produktus, tačiau toks vėsioje vietoje užrezervuotas maistas buvo skirtas ilgalaikiam saugojimui ir užėmė palyginti nedidelę kasdienio raciono dalį.

Pavyzdžiui, toks dalykas kaip kasdieniam vartojimui skirtas šaldytas maistas (daržovės, mėsa) galėjo atsirasti tik tuomet, kai atsirado sąlygos tokį maistą tiek pagaminti, tiek išlaikyti ir padaryti prieinamą didelei žmonių masei kasdien. Dabar daugybė žmonių perka šaldytas daržoves, kurios negenda ilgą laiką ir laiko tai savaime suprantamu dalyku. Labai svarbu tai, jog šaldytas maistas yra pavyzdys to, kaip keičiasi mūsų požiūris į maistą. Mes atsisakome šviežio maisto ir renkamės šaldytus produktus, žinodami, kad valgome apdorotus produktus, ir mums nereikės vargti prie jų paruošimo. Kartu formuojasi mūsų, kaip vartotojų, kultūra, kuri nurodo į paprastą ir didelių pastangų nereikalaujantį veiksmą.

Šaldytuvo „revoliucija“ prisideda prie mūsų kasdienių vartojimo įpročių kaitos. Esame pratę pirkti maistą kelioms dienoms ar savaitei į priekį, kartais net nesvarstydami, ar visų tų pirkinių mums būtinai reikia. Tai tampa dalimi užburto vartojimo rato, kuriame vaidmenį atlieka ir šaldytuvas.

Taigi šaldytuvas jau kaip abstraktus daiktas nurodo į tai, kad mūsų kasdienybė smarkiai skiriasi nuo gyvenusiųjų tais laikais, kai  tokių bu(i)tinių prietaisų dar nebuvo, kasdienybės. Tačiau šaldytuvas gali būti ne tik tam tikros visuomenės, bet ir tam tikros visuomenės grupės, arba šaldytuvo naudotojų kasdienybės indikatoriumi.

Šaldytuvo turinys gali duoti įvairių užuominų apie jo naudotojo gyvenimo būdą. Pateiksime keletą žiūros būdų, pagal kuriuos galėtume orientuotis tyrinėjant šaldytuvus:

  • kaip atrodo šaldytuvas: kokia jo kokybė, tvarkingumas, prekės ženklas;
  • koks yra šaldytuvo užpildymo pobūdis: tai gali nurodyti į žmogaus gyvenimo stilių – ar jis valgo namuose, ar gamina maistą pats. Taip pat galima suprasti, kiek žmonių naudojasi šaldytuvu – ar gyvena su šeima, ar su nepažįstamais (gali matytis pasiskirstytos lentynos);
  • kaip šaldytuve išdėstytas maistas: kurie produktai yra dažniau  vartojami, kurie yra „šaldytuvo gėda“ ir tūno pačiame gale;
  • kokį maistą žmogus vartoja: galima atsižvelgti į maisto sveikumo lygį, suprasti, ar žmogus yra vegetaras/ veganas.
  • kokius prekės ženklus perka: prekės ženklai gali skirtis pagal kainą, kokybę, žinomumą, prestižą, pobūdį (pavyzdžiui – ekologiški);
  • kokia tara/pakuotės naudojamos maistui:  ar gaminama daugiau nei vienam kartui, ar perkamas jau pagamintas maistas, ar lankomasi turguje, ar šaldytuvo savininkas pats (ar jo artimieji) gamina daržoves/uogas ilgesniam vartojimui;
  • iš šaldytuvo netgi galima spęsti apie žmogaus požiūrį į gyvenimą ir šeimoje suformuotus įpročius (pavyzdžiui, šaldytuvas, skęstantis plastikiniuose maišeliuose, gali nurodyti, kad, viena vertus, žmogus nepriklauso ekologiniam judėjimui, arba, kita vertus, jo šeimoje yra priimta visus produktus laikyti maišeliuose).

Taigi, parodykit mums savo šaldytuvus, ir mes pasakysime, kas jūs esate!

Keli universiteto bendruomenės nariai sutiko atidaryti savo šaldytuvų duris ir įsileisti ten sociologus, kurie viską išanalizavo ir pabandė „rekonstruoti“ šaldytuvo naudotojų gyvenimo stilių.

Štai čia pateikiame preliminarią šaldytuvų žemėlapio legendą, kuri gali vėliau praversti:

Šaldytuvo nr.1 analizė:

  • Bosch šaldytuvas, senas, nešvarus, išlūžęs šaldymo kameros uždarymo durelės, išimtos kai kurios lentynėlės;
  • šaldytuvas pustuštis; produktai čia būna neilgai, bet jų niekada ir nebūna daug, vadinasi šaldytuvo naudotojų yra mažai (vienas – du žmonės) ir/ arba jie nedaug laiko praleidžia namie;
  • beveik visi maisto produktai yra pirmame plane; viskas išdėstyta taip, kad būtų paprasta pagriebti ko reikia;
  • pagal šaldytuve esančius produktus galima manyti, kad gyventojas nepropaguoja sveikos mitybos ir nėra gurmanas;
  • yra stiklainių, visa kita – prekinės pakuotės. Iš čia taip pat galime kelti prielaidą, kad maisto produktai yra suvartojami greitai ir/ ar maistui ir jo ruošai skiriama nedidelė kasdienybės dalis.

Šaldytuvas nr.1.

Šaldytuvo nr.1 naudotojo gyvenimo stiliaus rekonstrukcija:

Pirmi bakalauro metai, tik ką atsikrausčiau gyventi į bendrabutį. Kol kas kambaryje gyvenu vienas, tačiau už savaitės turėtų įsikelti dar vienas kambariokas. Šaldytuvo nelaikau asmenine nuosavybe, todėl ir nesistengiu jo puoselėti. Dar nesu pratęs gamintis maisto pats ir neturiu nusistovėjusių apsipirkinėjimo įpročių. Gyvenimo pradžiai mama buvo įdėjusi keltą stiklainių su marinuotomis daržovėmis. Jau liko tik vienas – gera užkanda prie duonos, kai nesugalvoju ką valgyti arba neturiu laiko nueiti į parduotuvę. Svarbiausia namuose turėti įvairių padažų, kurie turi puikią savybę – pagerinti net ir prasčiausio maisto skonį. Visados mėgau valgyti mėsą, tačiau pradėjus gyventi atskirai nuo šeimos supratau, kad nemoku jos gaminti, todėl pirmam kartui pabandžiau nusipirkti paprastai paruošiamą vištienos krūtinėlę (nemaniau, kad ji tokia brangi; suvalgiau tik pusę – užteks dviem kartams). Ruošdamasis paskaitoms mėgstu užkandžiauti, todėl šaldytuve galima rasti Picnic sūrio lazdelių (jos, pasirodo irgi brangesnės nei tikėjausi). Užkandžiauju ir valgydamas duoną su sviestu, tačiau sviestas kaip tyčia šiandien baigėsi (tiesa, pamiršau iš šaldytuvo išimti iškritusį peilį, su kuriuo greitosiom vakar tepiausi sviestą ant sumuštinio). Beje, šį vakarą žadu žiūrėti čempionato atidarymą, todėl nusipirkau butelį alaus.

Šaldytuvo nr.2 analizė:

  • šaldytuvas didelis, tvarkingas, švarus;
  • produktų labai daug, atrodo, jog neseniai papildyta, naudotojų yra du ar daugiau žmonių, galbūt netgi gausi šeima;
  • pirmame plane sudėti naujai įsigyti produktai, už jų matosi rečiau naudojami – uogienių, konservų stiklainiai;
  • maistui skiriama daug dėmesio, tą rodo daržovių kiekis, gali būti, kad daržovės perkamos turguje;

Šaldytuvas nr.2.

Šaldytuvo nr.2 naudotojo gyvenimo stiliaus rekonstrukcija:

Šiandien su mama buvome turguje – prisipirkom daugybę daržovių. Dabar ruduo ir turguje pasirinkimo galimybė didelė, galima rinktis iš gausybės daržovių pagal tai, kaip ir kur jos buvo užaugintos. Mes perkame lietuviškas, augintas ekologiškame ūkyje netoli Trakų. Galėsime gaminti ta proga daržovių pyragą. O dar kur gausybė močiutės konservuotų grybų, kurie puikiai tiks kaip padažas prie pyrago! Tiesa tų konservų tiek daug, kad kai kuriuos stiklainius teko nugrūsti į šaldytuvo galą. Kartais, kai ateina draugai, būna nesmagu, kad tiek daug stiklainių šaldytuve. Atrodo, kad nieko kito nevalgom, tik močiutės maistą… Šiaip stengiuosi pavalgyti sočius pusryčius – dažnai valgau varškę su rinktomis avietėmis. Pieno produktus perkame tik lietuviškus, nes reikia remti Lietuvos gamintojus. Mielai gerčiau kaimišką pieną, bet dėl mano alergijos turime pirkti iš parduotuvės.

Šaldytuvo nr.3 analizė:

  • šaldytuvas senas ir nešvarus;
  • pirmame plane puodai, su maistu kelioms dienoms į priekį, antrame – paslėpta stiklainėlių „armija“;
  • maisto pasirinkimas nėra gausus, ko gero, šaldytuvas priklauso vienam žmogui (daugiausia – dviem);
  • šaldytuvo turinio naudotojas namie valgo retai, galbūt dažniau pasišildo tai, ką tėvai būna idėję.

Šaldytuvas nr.3.

Šaldytuvo nr.3 naudotojo gyvenimo stiliaus rekonstrukcija:

Aš ir Domas, mano vaikinas, nuomojamės vieno kambario butą su šaldytuvu (tiek buto, tiek šaldytuvo išvaizda per pastaruosius keturiasdešimt metų nelabai keitėsi). Mes abu tuo pat metu ir dirbame, ir studijuojame (aš bakalaurą, Domas magistrą). Po sunkių darbo dienų grįžtame namo pavargę, todėl maisto gamyba užsiimame savaitgaliais, tuomet pasigaminame sriubos ir antro patiekalo kelioms dienoms į priekį. Anksčiau valgydavau sriubas per prievartą, o dabar neįsivaizduoju pietų be jų. Kadangi šildomas maistas netrunka prarasti savo pirminį skonį, šaldytuve PRIVALO būti kečupo ar majonezo.

Kartą per mėnesį su Domu grįžtame į savo gimtąjį miestą, kur tiek mano, tiek jo mama prideda mums galybę stiklainėlių su uogienėm ir „daržovienėm“. Kiekvieną kartą bandau įtikinti bent jau savo mamą, kad mums jų nereikia,- jie tik užgriozdina ir taip mažą šaldytuvą bei pamažu genda ir tada belieka juos išmesti. Tačiau mamos perkalbėti neįmanoma. Todėl ir stovi tie stiklainėliai atokiausiam šaldytuvo kampe, kad akių labai nebadytų. Tačiau neslėpsiu, vis tik kartais tie stiklainėliai praverčia, ypač kai artėja savaitės pabaiga, savaitgalį pasigamintas maistas baigiasi, o gaminti naujus patiekalus be galo tingu.

Šaldytuvo nr.4 analizė:

  • šaldytuvas gana naujas, tvarkingas, švarus;
  • produktų daug, panašu, kad gyvena daugiau nei vienas asmuo, galbūt yra pasidaliję šaldytuvą lentynomis (yra „besidubliuojančių“ maisto produktų);
  • gana dažnai gaminasi valgyti namuose – yra nemažai greitai gendančių produktų;
  • greičiausiai bent vienas iš gyventojų yra mergina, naudojantį maitinamąjį kremą;
  • gyventojai nėra vegetarai – šaldytuve yra mėsos.

Šaldytuvas nr.4.

Šaldytuvo nr.4 naudotojo gyvenimo stiliaus rekonstrukcija:

Sveiki, aš Lora. Esu doktorantė. Butą šiemet nuomojuosi su kone bendravarde Nora, kuri šiuo metu yra bebaigianti bakalauro studijas. Iš karto noriu pasakyti, jog vietą šaldytuve esame pasidalijusios – aukščiausia lentynoje savo maistą laikau aš, žemesnėje – Nora. Likusios pagrindinės lentynos skirtos bendriems produktams. Šaldytuvo durelės taip pat padalintos – žemiausia priklauso mano produktams, o aukštesnioji – Noros. Kiaušiniai kairėje – mano, dešinėje – Noros.

Šįryt pusryčiams valgiau virtą kiaušinį su duonos, fetos sūrio, kumpelio ir alyvuogių sumuštiniu. Sumuštinis buvo netikėtai sotus, todėl vienas kiaušinis liko nesuvalgytas. Beje, prieš pusryčius esu pratusi gerti karštą vandenį su citrina – puikiai paruošia skrandį dienai (šios gudrybės jau išmokiau ir Norą, todėl visuomet namuose turime citrinų). Abi su Nora turime savo priklausomybių. Jei aš negaliu gyventi be padažų, tai Nora – be sūrio. Per pietus kyla panika, jei vienas ar kitas produktas staiga pasirodo pasibaigęs. Tokiu atveju kuo greičiau lekiame į parduotuvę.

Šiandien nusimato ilgas vakarojimas – ruošimės rytojaus paskaitoms, todėl nusipirkome ingredientus mėgstamoms kavoms – aš grietinėlę, Nora – kondensuotą pieną. O rytoj būsim nusipelniusios vakarą praleisti su draugais – ruošiamės kepti dešreles. Tuo tarpu aš sugalvojau nustebinti draugus pyragu – tam nusipirkau sviesto pakelį ir purškiamos grietinėlės.

Šaldytuvo nr.5 analizė:

  • šaldytuvas naujas, švarus ir tvarkingas;
  • maisto nemažai, tikėtina, kad jį naudoja daugiau nei vienas žmogus;
  • yra daržovių (tiek žalių, tiek šaldytų), greičiausiai maistą gyventojai gaminasi namuose dažnai;
  • gana platus maisto racionas (nemažai skirtingų tiek daržovių, tiek pieno produktų).

Šaldytuvas nr.5. 

Šaldytuvo nr.5 naudotojo gyvenimo stiliaus rekonstrukcija:

Kameroje tūnanti žuvis turbūt išdavė, kad aš jau nebe studentas. Man rodos, studentai nevalgo žuvies, o jei ir valgo tai tikrai ne patys ją išsidarinėja ir pasigamina (o gal klystu?). Šią žuvį aš pasigavau pats (!), per atostogas (hm… jos buvo jau beveik prieš tris mėnesius). Tačiau, grįžęs iš atostogų nei aš, nei mano žmona, nebeturėjome laiko ja pasigardžiuoti, todėl įdėjome į šaldiklį ir, žinoma, pamiršome apie jos egzistavimą. Kadangi su žmona esame užsiėmę, namuose gaminamės patiekalus gana retai. Atsikėlę geriame kavą su kondensuotu pienu (grynos kavos nebelidžia gerti sveikata, tačiau vis tiek kavos gėrimas – būtinas dienos pradžios ritualas). Po kavos valgome virtus kiaušinius su duonos ir varškės sūrio sumuštiniais arba košę su uogienėmis (uogienių vasarą privirė žmonos mama, deja, jos jau baiginėjasi). Jei po darbo grįžtam pavalgę – užkandam jogurto, jei nepavalgę – ko nors rimčiau, pavyzdžiui, dešrelių. Kartais mėgstame pasimėgauti vyno taure su Džiugo sūriu.

Šaldytuvo nr.6 analizė:

  • šaldytuvas senas, nešvarus, labai nedidelis;
  • produktų yra, bet jie greito suvartojimo, panašu, kad šaldytuvo naudotojai namuose valgo retai;
  • produktai pirmame plane, lengvai pasiekiami (nebent kažkas yra užslėpta rudose daržovių dėžėse?..);
  • esantys maisto produktai tinkami užkandžiams, atsipalaidavimui po dienos darbų.

Šaldytuvas nr.6.

Šaldytuvo nr.6 naudotojo gyvenimo stiliaus rekonstrukcija:

Esu Beatričė, studijuoju magistrantūrą. Kaip tik užbėgau namo po dienos bibliotekoje, ieškojau įvairių straipsnių ir kitokių literatūros šaltinių, kurie įkvėptų magistrinio darbo rašymui. Paieškos trunka ilgai, o produktyvumas – mažas, nes neretai nuklystu „į lankas“, kur, atrodo, slepiasi daug daugiau įdomių dalykų. Norėtųsi kažko užkąsti, bet šaldytuve maisto nedaug, o ir tas nelabai šviežias. Aš manau, kad mano amžiuje reikia daugiau laiko skirti mokslui, draugams ir kultūrai, o ne maisto ruošimui ar namų tvarkymui. Namie prie puodų prisisėdėsiu vėliau – o gal ir iš viso pavyktų to išvengti?..

Dažnai vakarais, po bibliotekoje praleistos dienos, su kursiokais einam pafilosofuot prie alaus. Keli draugai gyvena centre, tad dažnai nutinka, kad namo nakvoti negrįžtu. O jei grįžtu, tai gerai, kad šaldytuve yra kokios duonos kriaukšlė, Mixo ir žolelių trauktinės,- padeda sunkiais rytais. Mixas ir žolelių trauktinė taip pat padeda ir tada, kai artėja koks nors „deadline‘as“, prieš akis – rašymo naktis, o galvoj tuščia tuščia (tam tikras trauktinės kiekis palankiai nuteikia rašymo mūzas).

Tas šviežias (?) poras nedera prie kitų maisto produktų, bet kartais greitai pasigaminu maisto namie, kad nereiktų leisti pinigų ir pietauti mieste – ir taip alus daug ‘suvalgo’. Dažniausiai namie tik pusryčiauju – arba varške su grietine ir uogiene (o šį kartą net turiu šviežių uogų!), arba kokį sumuštinį susitepu. Duoną laikau šaldytuve maišeliuose, kažkur skaičiau, kad taip prasitęsia jos galiojimo laikas, kas man, turinti omenyje mano gyvenimo būdą, yra labai aktualu.

Šaldytuvo nr.7 analizė:

  • šaldytuvas labai modernus, integruotas į virtuvės baldų komplektą;
  • daug jau pagaminto maisto, valgytojų gali būti keletas, nes matome nemažai skirtingų puodų;
  • visi produktai pirmame plane. Tai reiškia, jog šio šaldytuvo naudotojai maisto nekaupia – ką nusiperka, tą suvartoja;
  • arba žmonės taupo laiką, pasigamindami maisto visai savaitei, arba pasigamina daugiau nei suvalgo;

Šaldytuvas nr.7.

Šaldytuvo nr.7 naudotojo gyvenimo stiliaus rekonstrukcija:

Marija ir Linas nuomojasi butą Vilniaus mikrorajone. Abudu derina darbą ir studijas.Kartą per mėnesį vyksta pas tėvus – dažnai atsiveža konservuotų daržovių.Šiaip namie patys valgo retai, grįžta vakarais ir tuomet ko nors užkanda arba jei būna valgo ‚kelintos dienos‘ troškinį, dėl to jų šaldytuve visada galima rasti puodų su paruoštu maistu.  Atėjus rudeniui, Marija nupirko citrinos, kad pastiprintų imunitetą ir gautų vitamino C- dar rado „Rimiake“ nukainuotų konservuotų persikų, tai prigriebė vieną dėžutę. Jei tik pamato akcijinių prekių, Marija neatsisako jų prigriebti, taip ir Heinz padažas atsidūrė šaldytuve… Be to abudu vadovaujasi taisykle: „Jeigu maistas neskanus, tai jam trūksta padažo!“ Dėl to visuomet jų šaldytuve gali rasti majonezo, kečupo ar kitų skonį stiprinančių priedų.

___

Šaldytuvus rekonstravo sociologės Nikė Kiškytė, Indrė Bielevičiūtė ir Paulė Stulginskaitė. 

Nori atlikti įdomų tyrimą? Sociologų bendruomenė kaip tik ieško naujų komandos narių – prisijunk! Visą informaciją rasi sociologų paieškos puslapyje bei Facebook’e.  Nori daugiau sužinoti apie sociologiją ir išgirsti autentiškas studijuojančiųjų patirtis? Skaityk interviu su jaunaisiais sociologais bei skaityk jaunųjų sociologų tekstus.

 

One Comment
  1. Ramunė @ 2015-03-20 10:02

    Pamenu, kai tokie šaldytuvai senienos stovėdavo namie, pas senelius. :) Nėra ką lyginti su dabartiniai. Šaunus tyrimas.

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS